ЛАБОРАТОРІЯ З ВИВЧЕННЯ БРУЦЕЛЬОЗУ
Завідувач лабораторії:
БОЛОТІН Віталій Ігорович, кандидат ветеринарних наук, с.н.с.
тел.: (057) 707-20-11
vbolotin@hotmail.de
Лабораторія вивчення бруцельозу була заснована в 1928 р. Упродовж всього періоду функціонування основним напрямком роботи лабораторії було проведення епізоотологічного моніторингу, розробка та впровадження засобів діагностики та заходів профілактики і контролювання бруцельозу тварин в Україні. За активної участі співробітників лабораторії була розроблена та впроваджена система боротьби з бруцельозом, що зробило можливим оздоровлення тваринництва та забезпечення стабільного благополуччя щодо цієї небезпечної хвороби на території України.
Співробітниками лабораторії були розроблені основні нормативні та методичні документи, які використовуються фахівцями Держпродспоживслужби України в системі протиепізоотичних заходів щодо бруцельозу тварин. Колективом лабораторії розроблено та впроваджено у виробництво широкий перелік засобів для діагностики та профілактики бруцельозу, інфекційного епідидиміту баранів, а також хвороб, від яких необхідно диференціювати бруцельоз, а саме – ієрсиніозу, кампілобактеріозу та хламідіозу тварин.
Напрями наукових досліджень:
- вивчення стабільності біологічних властивостей виробничих штамів збудників інфекційних хвороб, а також епізоотичних і вакцинних штамів бруцел, кампілобактерій, лістерій, хламідій, ієрсиній, що зберігаються в колекції бактеріальних культур;
- підтримка колекціїних штамів мікроорганізмів;
- епізоотологічний моніторинг благополуччя тваринництва щодо бруцельозу та хламідіозу сільськогосподарських і свійських тварин, зокрема, інфекційного епідидиміту баранів та ензоотичного аборту овець;
- удосконалення системи та засобів діагностики і контролювання бруцельозу, інфекційного епідидиміту баранів, хламідіозу, лістеріозу, кампілобактеріозу та ієрсиніозу тварин.
Області експертизи: епізоотологічне обстеження, бактеріологічні та серологічні дослідження (бруцельоз, інфекційний епідидиміт баранів, ієрсиніоз, кампілобактеріоз, хламідіоз, лістеріоз).
Основні розробки лабораторії вивчення бруцельозу
Діагностичні засоби:
- Набір позитивної бруцельозної і негативної контрольних сироваток для РБП, РА, РЗК (РТЗК) (ТУ У 46.15.274);
- Набір компонентів для серологічної діагностики інфекційного епідидиміту баранів в РТЗК (ТУ У 46.15.059);
- Комплемент сухий морської свинки (ТУ У 24.4-00497087-672);
- Сироватка крові кроля гемолітична (ТУ У 24.4-00497087-671);
- Національний стандарт ННЦ «ІЕКВМ» Anti-Brucella abortus сироватка;
- Тест-система діагностична імуноферментна “DІА-Brucella ab.-combi-V” (ТУ У24.4-24265186-699);
- Тест-система діагностична імуноферментна “DІА-Brucella ab.-V” (ТУ У 24.4-24265186-659);
- Тест-система діагностична імуноферментна “DІА-Brucella ab.-MILK” (ТУ У 24.4-24265186-674).
Засоби специфічної профілактики
- Бівакцина інактивована емульсована проти хламідійної та бруцелаовісної інфекції (ТУ У 24.4-00497087-023);
- Вакцина інактивована емульсована проти інфекційного епідидиміту баранів (ТУ У 24.-00497087-021).
Лабораторія має дозвіл на роботу зі збудниками інфекційних хвороб другої групи патогенності та акредитована за стандартами ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 (сфери акредитації: серологічні діагностика – визначення антитіл до збудників бруцельозу, інфекційного епідидиміту баранів, хламідіозів, кампілобактеріозу та ієрсиніозу тварин; бактеріологічні дослідження: ізолювання культур мікроорганізмів та визначення чутливості до антибіотиків). Співробітники лабораторії приймають участь у щорічних профтестуваннях з бруцельозу та хламідіозу тварин, організованих референс-лабораторіями Міжнародного епізоотичного бюро.