image description

Наукова діяльність

Фундаментальні та прикладні дослідження

Проєкт за грантової підтримки Національного фонду досліджень України 2021.01/0006 «Вивчення циркуляції зоонотичних вірусів грипу А в природному резервуарі, оцінка їх епідемічних ризиків та небезпеки для здоров’я людини в Україні» (конкурс «Наука для безпеки і сталого розвитку України»)



2024


Національний науковий центр «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини» разом із співвиконавцями — Державним науково-дослідним інститутом з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи, ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського НАМН України» та Харківським національним педагогічним університетом ім. Г. С. Сковороди — у 2024 році продовжував реалізацію проєкту за рахунок грантової підтримки Національного фонду досліджень України 2021.01/0006 «Вивчення циркуляції зоонотичних вірусів грипу А в природному резервуарі, оцінка їх епідемічних ризиків та небезпеки для здоров’я людини в Україні» (конкурс «Наука для безпеки і сталого розвитку України»).


Мета роботи — вивчити особливості циркуляції, нові джерела зоонотичних вірусів грипу А (вірус грипу тварин, вірус грипу птиці) з пандемічним потенціалом (підтипи Н1, Н2, Н3, Н5, Н7, Н9, ін.), серед свійських, диких тварин, птахів в Україні та оцінити небезпеку цих вірусів для здоров’я людини.


У рамках проекту у 2024 році продовжено широкомасштабний моніторинг циркуляції вірусу грипу серед диких птахів ряду Горобцеподібні в Україні. Зібрано біологічний матеріал від 622 особин диких птахів 43 видів, що належать до 18 родин. За результатами серологічних досліджень антитіла до вірусу грипу А виявлено у 4,6 % Горобцеподібних, що більше у порівнянні з попереднім роком. Під час проведення ПЛР встановлено неочікувано високий рівень інфікованості птахів роду Горобцеподібні вірусом грипу типу А (17,6–60 %). Позитивні зразки були виявлені в різних регіонах України у птахів, які мають екологічні зв’язки з дикими водоплавними, навколоводними птахами, а також птахів, які мають синантропний потенціал та часто реєструються неподалік від помешкань людини та свійських тварин, птахів. Також у 2024 році продовжувався епізоотологічний моніторинг циркуляції вірусу грипу А серед свійських та диких ссавців в Україні (досліджено 1809 проб сироваток крові та назальних змивів). Стабільно високою залишилася серопозитивність до вірусу грипу у невакцинованих свиней (10–100 %) та коней (10–100 %) в 11 областях України. Такі дані серологічних досліджень свідчать про циркуляцію вірусу грипу в популяціях цих тварин, що може становити небезпеку виникнення нових варіантів вірусу. Також продовжено вивчення циркуляції грипу у диких тварин. Антитіла виявлено у 8 % диких мʼясоїдних (лисиць) з різних областей України. Під час дослідження архівних зразків сироваток крові від диких кабанів виявлено антитіла у 30,6 % тварин. Серологічними дослідженнями виявлено наявність специфічних антитіл до вірусу грипу А у свійських мʼясоїдних: котів (серопозитивність — 2,6 %) і собак (3–3,8 %). У 2024 році за результатами вірусологічних досліджень з біологічного матеріалу від свиней з різних господарств України ізольовано 15 гемаглютинуючих ізолятів, які були ідентифіковані як віруси грипу А. Віруси були виділені від свиней у Київській, Донецькій, Кіровоградській, Хмельницькій, Дніпропетровській, Харківській областях. У деяких господарствах інфікованість вірусом грипу невакцинованих свиней становила 40–80 % (до 100 % у молодняку до 25 діб). Продовжено проведення оцінки епідемічного потенціалу зоонотичних вірусів грипу, особливо з урахуванням численних безпрецедентних випадків долання вірусом грипу міжвидового бар’єру (інфікування вірусом високопатогенного грипу птиці диких і свійських мʼясоїдних, морських ссавців, корів). Проведено аналіз мутацій у епідемічно та епізоотично значущих вірусах грипу типу А: (H1N1)pdm09, H3N2, H5N1, H10N3, H9N2, тощо.