image description

Наукова діяльність

Фундаментальні та прикладні дослідження

Про нас


Національний науковий центр «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини» є головною науковою установою ветеринарного профілю Національної академії аграрних наук України, який формує та координує виконання низки державних програм щодо наукового супроводу ветеринарної галузі науково-дослідними установами та ветеринарними факультетами навчальних закладів України. Наукова діяльність, фундаментальні дослідження вчених інституту, впровадження у виробництво інновацій, результатів науково-дослідної роботи у формі практичних пропозицій, рекомендацій, інструктивних матеріалів та препаратів спрямовані на успішну боротьбу із захворюваннями сільськогосподарських і домашніх тварин та отримання біологічно й екологічно безпечної та якісної продукції тваринництва.

З метою інтенсивного розвитку аграрної науки України, міжнародного співробітництва та прискорення інтеграції нашої держави у світові та європейські структури, ННЦ «ІЕКВМ» тісно співпрацює з Держпродспоживслужбою України, Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством охорони здоров’я України та іншими центральними органами влади.

Засновано Інститут у 1923 р. на базі Центральної бактеріологічної станції як «Український інститут наукової та практичної ветеринарії» (1923 - 1934 рр.).

image description

Враховуючи різнопланові напрями роботи закладу та його провідну роль у розвитку ветеринарної науки нашої держави, Указом Президента України за №186/2006 від 3 березня 2006 р. інституту надано статус Національного наукового центру, який успішно підтримується до сьогодні.

До структури інституту входять 4 відділи, 13 лабораторій, у тому числі – референс-лабораторія з пташиного грипу, науково-бібліотечний центр, 1 науково-дослідна станція (Одеська), Дніпровський та Полтавський науково-інноваційні сектори ветмедицини.

Усі зазначені установи зберігають добрі наукові та творчі взаємовідносини співпрацюючи при виконанні цілої низки завдань за державним замовленням.

image description

На базі інституту за спільними наказами Президента НААН України та Голови Державного комітету ветеринарної медицини України створено й функціонує 5 науково-виробничих центрів: з вивчення інфекційних хвороб великої рогатої худоби, з ветеринарного забезпечення птахівництва, токсикологічного моніторингу та сертифікації якості кормів та продукції тваринництва, з вивчення паразитарних хвороб тварин, з профілактики і боротьби з туберкульозом тварин та Південно-східний центр з вивчення пріонних інфекцій (згідно постанови Кабінету міністрів України).

На базі профільних наукових підрозділів Інституту формуються національні референс-лабораторії з проблем грипу птиці та ньюкаслської хвороби, туберкульозу, лейкозу ВРХ, інфекційних пневмоентеритів ВРХ, бруцельозу тварин, центр з впровадження інноваційних технологій діагностики інфекційних хвороб тварин.

З моменту заснування і дотепер вчені закладу приділяють велику увагу вивченню і розробці заходів лікування, боротьби та профілактики інфекційних хвороб сільськогосподарських тварин (лейкоз, хвороба Ауєскі, туберкульоз, бруцельоз тощо), птиці (високопатогенний грип, ньюкаслська хвороба, хвороба Марека і Гамборо, сальмонельоз, мікоплазма-інфекції та інші), бджіл (варооз, ноземоз тощо), риб (аеромоноз, псевдомоноз та інші), дрібних домашніх тварин (чума м’ясоїдних, нематодози тощо), паразитарних захворювань, токсикозів, порушень імунної системи та обміну речовин, а також контролю якості та безпечності продуктів тваринного походження. Важлива роль на сучасному етапі розвитку інституту належить вивченню екогеографії та розробці засобів і заходів контролю емерджентних, у тому числі транскордонних інфекцій тварин (блютанг, африканська та класична чума свиней тощо).

Невтомна праця декількох поколінь вчених більше ніж за 90-річну історію інституту, дозволила виконати величезний обсяг наукових робіт, впровадити у практику нові лікувально-профілактичні та діагностичні засоби, розробити ефективні способи боротьби із захворюваннями сільськогосподарських та свійських тварин.

В інституті склалися та активно розвиваються авторитетні наукові школи: з вивчення інфекційних хвороб птиці, великої рогатої худоби, свиней, бджіл, дрібних домашніх тварин, токсикології та імунології.

Основними напрямками наукових досліджень ННЦ «ІЕКВМ» є:

Планування наукових досліджень базувалось на результатах інформаційно-аналітичного пошуку з урахуванням тенденцій розвитку світової ветеринарної науки та епізоотичної ситуації у світі, у т. ч. Європі та Україні

image description

ННЦ «ІЕКВМ» на сучасному рівні виконує повний спектр діагностичних досліджень (свідоцтво про атестацію №45-436/2013 та атестат про акредитацію відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 (EN ISO/IEC 17025:2017, IDT; ISO/IEC 17025:2017, IDT)) та пропонує виробництву комплексні системи ветеринарно-санітарних заходів, науковий супровід та дорадчі послуги щодо діагностики, лікування та профілактики інфекційних, паразитарних та інвазійних захворювань сільськогосподарських та дрібних домашніх тварин, птиці, бджіл, риб та шовкопряду.

Одним із пріоритетних напрямів роботи установи є впровадження стандартів GLP та GMP, міжнародної системи якості у відповідні сфери його діяльності.

Прикладні дослідження ННЦ «ІЕКВМ» у нових умовах розвитку аграрного сектору економіки спрямовані на розробку та провайдинг нових високоефективних ветеринарних препаратів у виробництво, що в значній мірі сприяє підтриманню стабільної епізоотичної ситуації в Україні.

Найбільш важливими конкурентноспрможними інноваційними науковими розробками інституту є: туберкулін очищений (ППД) для ссавців та птиці, набір компонентів рідких стабілізованих для серодіагностики лейкозу ВРХ в РІД, вакцина рідка культуральна інактивована проти хвороби Ауєскі, вакцина інактивована емульсована проти високопатогенного грипу птиці «АвіФлуВак ІЕКВМ», вакцина бівалентна культуральна проти хвороби Марека, ПЛР-тест-системи для виявлення РНК та ДНК вірусів грипу, ньюкаслської хвороби, африканської чуми свиней, нодулярного дерматиту ВРХ, діареї ВРХ, лейкозу ВРХ, цирковірусів свиней, ІРТ ВРХ, хвороби Ауєскі та ДНК хламідій і мікобактерій, вакцини проти хвороби Гамброро та ньюкаслської хвороби, антиген для діагностики вірусної діареї ВРХ в РНГА тощо.

У ННЦ «ІЕКВМ» функціонує 4 об’єкти, яким відповідними рішеннями Кабінету Міністрів України надано статус Національного надбання: